Na konci března proběhla na několika místech Česka rozsáhlá razie detektivů NCOZ. Nešlo však o kauzu, kterou by vyšetřovala tuzemská policie. Protimafiánskou centrálu o zásah požádaly cestou mezinárodní justiční spolupráce ukrajinské úřady. Ty řeší několik případů spojených se zbrojními zakázkami, které mají českou stopu.
Jeden z nich se točí kolem ukrajinské společnosti Archer, jenž vyrábí sofistikované optické prostředky s termovizí nebo nočním viděním. Ta svou výrobu po invazi Ruska na Ukrajinu přesunula do Česka. Pomáhal jí s tím zbrojařský holding LPP Jiřího Sauera, který s Ukrajinci rozjel společný podnik Archer - LPP.
Jenže nedlouho poté se o Archer začali zajímat detektivové NCOZ a také ukrajinská elitní protikorupční jednotka NABU. A to kvůli podezření, že Archer dodává na Ukrajinu předražené vybavení. Archeru a dalším jemu blízkým firmám proto NCOZ zablokovala v Česku peníze na bankovních kontech. Jde o více než 20 milionů dolarů, tedy v přepočtu téměř půl miliardy korun.

NCOZ případ po dlouhém prověřování koncem loňského roku odložila. Materiál, který Archer do napadené země dodává, je podle detektivů kvalitní a jeho cena je adekvátní. Jenže pro Ukrajince jde stále o živý případ. NABU stále prověřuje podezření, zda nebyly ceny vybavení od Archeru pro tamní armádu nadhodnocené. Z toho důvodu má Archer stále zabavené peníze. A navíc se razie, která proběhla koncem března, dotkla i zmíněné zbrojařské firmy LPP, která s Archerem úzce spolupracuje.
Podle informací Odkryto.cz měla proběhnout domovní prohlídka v jejích budovách a také v domě člena dozorčí rady LPP Holdingu Radima Petráše. “V této smyšlené kauze figuruji jako svědek. Kontaktujte mého advokáta,” napsal Petráš Odkryto.cz.
Avšak ani Petrášův právník Lukáš Bohuslav nebyl příliš sdílný. “Mohu sdělit pouze to, že nejsem zmocněn se k čemukoliv vyjadřovat,” napsal.
Razii, která proběhla 20. března, podle zdrojů Odkryto.cz přímo v Praze pomáhal koordinovat jeden z vysokých důstojníků ukrajinské jednotky NABU. Mluvčí NCOZ zásah potvrdil, odmítl však uvést další informace. Městské státní zastupitelství v Praze pak uvedlo, že akce proběhla na základě žádosti ze zahraničí.
"Váš dotaz se týká mezinárodní justiční spolupráce. Úkony jsou realizovány v návaznosti na žádost o právní pomoc. S ohledem na skutečnost, že se nejedná o úkony realizované v rámci tuzemského trestního řízení, ale trestní řízení je vedeno cizím státem, nemohu podat žádné podrobnější informace," uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Peníze, které NCOZ firmám zabavila, zůstávají stále v Česku. Původní informace o tom, že měly zamířit zpět na Ukrajinu, se nepotvrdily. Odkryto.cz to potvrdil zdroj blízký LPP.