Kromě Máchové s Gáboríkem se dnes k soudu dostavili i další tři aktéři: celník Pavel Šíma, policista Radek Holub a Vladimír Zmrhal, který s Gáboríkem spoluvlastnil detektivní agenturu.
Pětice si vyslechla před dvěma lety zatím nepravomocný rozsudek u Okresního soudu Praha-východ. Ten uznal Máchovou, Šímu a Holuba vinnými z toho, že vynášeli informace z vyšetřování Gáboríkovi se Zmrhalem. Ti je pak v rámci svého byznysu prodávali dál.
Za to jim udělil prvoinstanční soud poměrně přísné tresty. Máchovou poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce, Gáboríka na tři roky a Holuba na tři a půl roku. Šímovi s Mrhalem soud udělil podmíněné tresty. Nad to dostala pětice i peněžité tresty v řádech stovek tisíc korun.
Všichni odsouzení se proti verdiktu odvolali a dál trvají na své nevinně.
"Samozřejmě jsme si vědomi toho, že jsme se ničeho nedopustili, kromě nějakého žvanění mezi sebou, které by mohlo mít dopad maximálně v kárném řízení," řekla dnes přítomným novinářům Máchová.
Ostatní účastníci zatím aktuální stav komentovat nechtěli. K samotnému případu a důvodům odvolání se totiž budou podle předběžných očekávání teprve vyjadřovat u soudu během pátečního jednání.
Od boje o Pupp až po Homolku
Podezřelé sdílení informací se odehrávalo převážně v letech 2014 a 2015. Jedním ze skutků, které byly podle nepravomocného rozhodnutí soudu za hranou trestního práva, bylo lustrování informací v systémech celníků, kterého se měl dopustit Šíma.
Pro Gáboríka podle soudu zjišťoval informace o podnikateli Petru Cvrkovi. Ten byl v té době menšinovým akcionářem luxusního karlovarského hotelu Pupp. Cvrk, který byl v minulosti sám trestaný, se totiž dostal do sporu se většinovým majitelem – tím měl být podle Cvrka vlivný advokát Jan Souček.
A právě jemu měl Gáborík vylustrované informace o Cvrkovi předávat.
Gáboríkovo jméno figuruje i v případu korupce nemocnice na Homolce. Konkrétně jej ve svém deníku zmiňuje někdejší ředitel nemocnice Vladimír Dbalý jako někoho, kdo dodává informace o policejních operacích mimo jiné lobbystovi Ivo Rittigovi. Informace od policie pak měl Gáboríkovi předávat policista Holub.
Poslední kauza Bradáčové
Kauza Bereta je jedním z největších případů vynášení informací od policie v České republice. Zároveň je to také poslední kauza, kterou před soudem na straně obžaloby řeší vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Ta od dubna nastupuje na pozici Nejvyšší státní zástupkyně. Případ Bereta zatím, stejně jako protistrana, komentovat nechtěla. Podle dřívějších informací v médiích se ale i ona odvolala proti prvoinstančnímu rozsudku. Pro Gáboríka by totiž chtěla přísnější trest – čtyřleté vězení.