Ukrajinská firma Archer, která vyrábí specializované armádní optické přístroje, se dostala do složité situace. Po ruské invazi jí tamní tajné služby doporučily, aby svou výrobu přesunula do bezpečí. A vzhledem k tomu, že už delší dobu spolupracovala s českou zbrojařskou společností LPP, přestěhoval se Archer právě do Česka.
Jenže když jeho manažeři převáděli na tuzemské účty peníze, které získali ze zakázek od ukrajinského ministerstva obrany, narazili. Konta firmy v březnu 2023 zablokovala protimafiánská centrála NCOZ. A začala prověřovat podezření, že stěhování Archeru do Česka mělo ve skutečnosti za cíl vyvést peníze mimo Ukrajinu.
Detektivové tvrdili, že firma v Česku nic vyrábět nemohla - neměla na to prý ani prostory, ani zaměstnance. "Nevyrábíme traktory, nebo vagóny. Jsme spíš IT společnost," odmítá policejní závěry spolumajitel Archeru Oleksandr Jaremenko.
Loni v říjnu NCOZ případ odložila. Ale peníze, které Archeru zajistila, neodblokovala. Souběžně s vyšetřováním v Česku se totiž firmou začali zabývat i vyšetřovatelé na Ukrajině. Konkrétně tamní protikorupční útvar NABU. Podle zjištění Odkryto.cz tak zablokované finance zamířily zpátky na Ukrajinu. Rozhodl o tom Městský soud v Praze.
Podle Jaremenka pracuje ukrajinská protikorupční služba na zakázku konkurence Archeru, která stojí o lukrativní zakázky tamního ministerstva obrany. „NABU je nástrojem průmyslové špionáže," řekl Odkryto.cz Jaremenko.
Právě vyšetřování NABU podle něj stále blokuje peníze jeho firmy. „Bylo mi řečeno, že Česká policie všechno pochopila a nemají žádné pochybnosti ohledně nás a myslím, že kdyby nebylo vyšetřování na Ukrajině, peníze by uvolnili,“ řekl podnikatel Odkryto.cz.
Kvůli vyšetřování na Ukrajině a v Česku má teď podle něj Archer problémy s tuzemskými bankovními domy. „České banky se s námi bojí spolupracovat“ přiznal Jaremenko.