Policejní protimafiánská centrála NCOZ loni vyšetřovala jeden z největších případů podezření na praní špinavých peněz původem z Ruska. Podle zjistění Odkryto.cz se její detektivové zabývali převody miliard korun, které do Česka roky přicházely přes offshorové destinace firmám spojeným s bratry Igorem a Olegem Čeremisinovými. Peníze končily v lukrativních tuzemských nemovitostech.
Igor Čeremisin v Rusku podniká v mediálním a developerském byznysu. Jak poznamenávají detektivové NCOZ v dokumentech, které redakce Odkryto.cz získala: "(...) patří mezi významné až nejvýznamnější představitele jednotlivých oblastí (developerské aktivity, mediální trh)". Část svých peněz už roky přesouvá do Česka, kde žije jeho bratr Oleg a kde on sám má v pražské čtvrti Troja luxusní vilu. A to formou půjček tuzemským společnostem.
Šlo především o firmu Velska. Ta se dostala do širšího povědomí před pěti lety, když v online aukci vydražila pozemek u chystané zastávky metra D Olbrachtova v Praze na Pankráci za tehdy rekordní sumu bezmála půl miliardy korun. Velsku v té době ovládala dvojice zahraničních firem - jedna z Velké Británie, druhá ze středoamerického státu Belize. Nebylo tedy zcela zřejmé, kdo za nákupem lukrativního pozemku ve skutečnosti stojí.
Policie peníze a nemovitosti spojené s Čeremisinovými zajistila v červenci 2022. A to pro podezření, že může jít o nelegální prostředky. “Na bankovních účtech byla zajištěna částka cca 164 milionů. Zajištěné nemovitosti byly v hodnotě cca 497 milionů,” řekl Odkryto.cz k případu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Když pak detektivové zjišťovali původ peněz, zeptali se Čeremisina i na jeho vztah k ruskému státu. “Ke své spolupráci s orgány státní správy či se státem vlastněnými společnostmi (v Rusku - pozn. red.) uvedl, že po celou dobu své podnikatelské činnosti se snažil držet co nejdále od státu,” sumarizují detektivové.
Jenže podle nich to není tak úplně pravda. Byznys, který mu v Rusku vydělává stamiliony, jež posléze proudí do Česka, je dle závěrů vyšetřovatelů minimálně zčásti provázaný s tamními státními či polostátními firmami.
Případ skončil loni v květnu. NCOZ konta i nemovitosti odblokovala. A to přesto, že podle detektivů vše nasvědčovalo tomu, že se jednalo o praní špinavých peněz.
Žádost o právní pomoc, kterou policie do Ruska a dalších zemí poslala, totiž zůstala bez odpovědi. A protože tak detektivové nedokázali zmapovat takzvaný zdrojový trestný čin, ze kterého by stamiliony pocházely, nezbylo jim nic jiného, než kauzu uzavřít.
Detektivové chtěli pomoc od FBI
Podle Olega Čeremisina policie během prověřování nic nezákonného neobjevila.
“Velmi důkladné prověřování a šetření holdingu Velska ze strany NCOZ skončilo s jednoznačným závěrem. Mimo jiné je v něm konstatováno, že neexistují jakékoliv důvodné pochybnosti o legálnosti finančních zdrojů a fungování našeho holdingu,” napsal Oleg Čeremisin v e-mailové odpovědi na dotazy Odkryto.cz.
Detektivové však konstatovali něco trochu jiného.
“Přestože smlouvy a další listinné materiály zajištěné policejním orgánem v rámci prověřování formálně potvrzují smluvní vztahy mezi shora uvedenými subjekty, podezření, že se v daném případě jednalo o vysoce organizované praní špinavých peněz za účasti několika subjektů a napříč několika státy, nebylo bez pochyb vyvráceno”, stojí v policejním usnesení o odložení případu.
V jedné věci má však Oleg Čeremisin pravdu. Prověřování byznysu jeho rodiny ze strany policie bylo opravdu velmi důkladné.
Ta během něj zjistila mimo jiné i to, že Igor Čeremisin má v Česku povolený trvalý pobyt “pro ostatní účely pobytu”. Detektivové poznamenávají, že to svědčí o nestandardní proceduře, jakou povolení získal. Obvykle se totiž tento status přiznává cizincům až po pěti letech nepřetržitého pobytu v Česku.
V březnu 2023 se detektivové NCOZ kvůli tomuto případu dokonce sešli se zástupci americké FBI. Chtěli od nich pomoc při rozklíčování dolarových plateb prostřednictvím služby SWIFT (ta slouží k odesílání a přijímání úhrad v cizí měně - pozn. red.).
Američané měli slíbit, že prověří lidi a společnosti, o které se NCOZ zajímá ve svých databázích. Jenže nakonec od nich do Česka žádné informace nedorazily. “I přes značný časový odstup, který od uvedené schůzky uplynul, nebyly ze strany (FBI - pozn. red.) sděleny ani doručeny žádné informace” popsali detektivové.
Mimochodem vyšetřovatelé se dokonce zabývali myšlenkou, zda některé transakce nejsou porušením mezinárodních sankcí. Nakonec ji však zavrhli.
V průběhu policejního prověřování se jediným majitelem Velsky stal Oleg Čeremisin. Jeho bratr Igor je nyní údajně už jen “hlavním konzultantem” firmy.
Česku chybí klíčový zákon
Jde o další velký případ, který detektivové NCOZ odložili, protože se jim nepodařilo prokázat takzvaný zdrojový trestný čin.
V Česku totiž platí, že aby mohl být někdo stíhán pro praní špinavých peněz, musí se prokázat, z jakého konkrétního zločinu tyto peníze pochází. Policie je tím pádem ve většině případů odkázána na právní pomoc ze zahraničí. A jak konstatovali detektivové v kauze kolem bratrů Čeremisinových, za současného stavu vztahů mezi Českem a Ruskem je téměř nemožné prokázat údajný trestný čin, který se mohl odehrát v zemi, jenž už přes dva roky vede válku na Ukrajině.
Podobně detektivové odložili například také kauzu kolem tři čtvrtě miliardy korun, jež pocházely z ruské rafinerie sankcionovaného miliardáře Michaila Gucerijeva. Také tyto peníze nejprve zablokovali, ale následně je museli uvolnit.
"Ten fenomén pokračuje, protože máme špatné legislativní opatření a máme v tom velmi nemoderní trestní zákoník," řekl nedávno k problematice praní špinavých peněz přes Česko šéf NCOZ Jiří Mazánek webu Seznam Zprávy.
Ministerstvo spravedlnosti mělo připravit zákon, který by policii v podobných případech rozvázal ruce. Prokázat, že se jedná o legální prostředky, by pak museli jejich příjemci. Novela má být však hotová až letos v říjnu, tedy po sněmovních volbách.