Autor: Julie Kaletová, spolupracovník redakce Odkryto.cz
Korupční kauza kolem největší tuzemské nemocnice, při které policie mapuje úplatky pro manažery Motola, začala před více než měsícem. Co o případu víme, kdo jsou hlavní obvinění a jak kauza ovlivní stavbu klíčových objektů nemocnice?
Milionové úplatky a hlavní obvinění
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) provedli v pondělí 24. února razii v Pražské fakultní nemocnici v Motole a na dalších místech Česka. Zadrželi a obvinili dlouholetého ředitele Motola Miloslava Ludvíka, jeho náměstka Pavla Budinského a také šéfa České unie sportu Miroslava Janstu.

Celkem je zatím obviněno 18 lidí a to pro podezření z uplácení, nebo praní špinavých peněz. Policie se kauzou Motol zabývá už dva roky. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení. Protože se případ týká dotací z Evropské unie, dozoruje ho Úřad evropského veřejného žalobce.
Podle kriminalistů si Ludvík, který nemocnici řídil s krátkou přestávkou od roku 2000, spolu s náměstkem Budinským nechával vyplácet úplatky od dodavatelů zajišťujících pro nemocnici stavební zakázky. Korupce však podle vyšetřovatelů provázela i menší tendry na úklidové služby či praní prádla. Mezi obviněné proto patří i manažeři firem, které tyto zakázky získávali.
Budinský se například podle vyšetřovatelů dohodl s obchodním ředitelem Geosanu Ivanem Havlem na úplatku osm milionů ze zakázky na zateplení takzvaného Modrého pavilonu. Úplatek později podle NCOZ narostl až na částku deset milionů. Schůzek se měl účastnit i generální ředitel Geosanu Luděk Kostka, který patří mezi obviněné.
Policisté se zabývají také zakázkou na výstavbu motolského onkologického centra za 4,5 miliardy korun. Tu získala olomoucká společnost Gemo jejíž člen představenstva Miroslav Bouda také figuruje mezi obviněnými.

Jansta, Benin a Budinského byznys
Jedním z nich je také lobbista, právník a dlouholetý vlivný muž tuzemského sportu Miroslav Jansta. Podle vyšetřovatelů měl pomáhat Budinskému a Ludvíkovi s legalizací peněz z údajných úplatků.
Před dvěma lety pak podle policie pomohl Budinskému získat pozemek v hodnotě 13 milionů korun, který je doteď vedený na Janstu a jeho manželku. Budinský mu za tuto pomoc údajně nabídl 2 miliony korun v hotovosti.

Podle detektivů aktéři kauzy k legalizaci úplatků využili i firmu v africkém Beninu. V únoru do Cotonou, tamního největšího města, dorazily hlavní postavy případu - ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, jeho náměstek Pavel Budinský a lobbista Miroslav Jansta.
Cílem výletu byl delikátní obchod. Jansta měl koupit podíl v beninské firmě SBI Holding od Ludvíka a Budinského za 60 milionů korun a manažerům tím pomoci zlegalizovat peníze z údajných úplatků. Reportéři Odkryto.cz se minulý týden do Beninu vypravili a zjišťovali, jak tato firma vypadá a kde se nachází. Zjistili, že v domě, kde má sídlit, nejsou žádné kanceláře ani zaměstnanci.
Vyšetřovatelé se intenzivně zabývají také rolí podnikatele Antonína Kühna. Právě on měl totiž koordinovat celou cestu do Beninu a poskytovat rady ohledně provedení transakce s akciemi SBI Holding. Kühna kvůli tomu tento týden dorazil na výslech.

Podle vyšetřovatelů byl právě byznysmen z Brozan nad Ohří spojkou mezi manažery motolské nemocnice a lobbistou Janstou.
Detektivy protimafiánské centrály NCOZ zajímají také zahraniční majetky a firmy Budinského, Ludvíka a jejich blízkých. Redakce Odkryto.cz zjistila, že Budinského jméno figuruje v pětici firem mající sídlo v Kostarice a také buduje své podnikání na Balkáně, konkrétně v Černé Hoře.

Budoucnost evropských dotací
Všichni tři hlavní aktéři kauzy již své dřívější funkce opustili – Ludvíka po zásahu policie odvolal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), Budinský následně rezignoval sám a Jansta odstoupil z vedení ČUS i basketbalového svazu.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že kvůli podezření na korupci během zakázek hrazených z evropských dotací Česku hrozí, že EU projekty neproplatí. Financování je ohroženo i v případě nedodržení termínů. Situaci zkomplikovalo také rozhodnutí Nadace rodiny Kellnerových, která začátkem března kvůli korupční kauze vypověděla smlouvu na dar v hodnotě 500 milionů korun.
Nemocnice aktuálně buduje simulační centrum za 564 milionů korun a onkocentrum za 4,5 miliardy - obě stavby jsou financovány převážně z evropských fondů.
Nový šéf Motola
Jak už bylo řečeno, Miloslava Ludvíka odvolal z postu ředitele Motola krátce po jeho zatčení ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09). A dnes na tiskové konferenci oznámil, že od dubna největší českou nemocnici povede Petr Polouček.

Ten šéfuje "sousednímu" špitálu - Nemocnici Na Homolce. Od příštího měsíce tak povede obě zařízení současně. A není vyloučené, že někdy v budoucnu by mohlo dojít ke spojení Motola a Homolky. Podobné plány totiž existovaly už v minulosti.