Přeskočit na obsah

Janoušek neuspěl s odvoláním, kterým se dožadoval po státu 155 milionů

Podnikatel Roman Janoušek neuspěl u Městského soudu v Praze se svou žádostí o zaplacení 155 milionů korun. Janoušek chtěl po státu nahradit údajnou škodu, která mu měla vzniknout, když mu policie zabavila na deset let peníze a on je nemohl investovat.

Podnikatel Roman Janoušek u soudu v roce 2014. Foto: ČTK

Podnikatel Roman Janoušek nemá od státu nárok na 155 milionů korun. Předchozí výrok Obvodního soudu pro Prahu 2 dnes potvrdil taky Městský soud v Praze.

Janoušek po státu požadoval zaplatit možnou ztrátu, která mu měla vzniknout, když mu policie zajistila na zhruba deset let zlaté cihly a několik milionů korun. Podnikatel argumentoval tím, že neměl k penězům přístup a nemohl je použít na plánované investice. Tím přišel o potenciální zisk a jejich hodnotu navíc snižovala inflace.

Ani jeden ze soudů s tím ale nesouhlasil. Janouškovi prvoinstanční soud přiznal kompenzaci pouze 4 346 korun. Proti tomu se Janoušek odvolal právě k Městskému soudu. Odvolání proti zaplacení byť 4 346 korun tehdy zároveň podalo i ministerstvo spravedlnosti, které stát zastupuje.

Městský soud ale dnes dřívější závěry Obvodního soudu potvrdil. Janoušek nedokázal soudce přesvědčit o tom, že existovala nějaká skutečná investice, které se plánoval účastnit a na které tak měl být tratný.

Janouškův advokát Michal Sečány nechtěl aktuální rozhodnutí senátu komentovat s tím, že si počkají na písemné vyhotovení rozsudku a pak rozhodnou o dalším postupu.

Proti aktuálnímu rozhodnutí je možné podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Dědictví razie na vládě

K zajištění Janouškova majetku přistoupili detektivové v roce 2013 v souvislosti s tehdejší razií na Úřadu vlády. Zabavili zlaté cihly, zhruba 61 milionů korun a také cenné papíry. Janouškův majetek měl stát pod dohledem zhruba deset let, než jej soud uvolnil.

Zabavené zlato a peníze měly původně sloužit jako případná náhrady škody v kauze Chambon, v níž Janoušek čelil obžalobě.

Stíhání lékaři Kozákovi poškodilo zdraví i pověst. Soud mu teď přesto snížil odškodné
Městský soud v Praze dnes snížil odškodnění pro lékaře a profesora Tomáše Kozáka. Toho policie nezákonně stíhala v takzvané kauze Chambon spolu s podnikatelem Romanem Janouškem. Oproti 700 tisícům korun, které mu přiřkl soud původně, má podle nového verdiktu od státu Kozák dostat 500 tisíc korun.

Státní zástupce v roce 2020 obžaloval v kauze Chambon pětici lidí. Kromě Janouška mířila obžaloba také na genetičku Soňu Pekovou a nebo Tomáše Kozáka, profesora a přednosty Hematologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Spolu s nimi čelili obžalobě ještě dva podnikatelé.

Státní zástupce jim kladl za vinu, že jejich laboratoře mezi lety 2009 a 2011 okradly zdravotní pojišťovny o 239 milionů korun. Měly si totiž od pojišťoven účtovat úhrady za nákladnější druhy testů, než které skutečně dělaly. Všichni obžalovaní od začátku trvali na své nevině.

Před soudem obžaloba nakonec neobstála a v roce 2023 byla pětice pravomocně osvobozena Vrchním soudem v Praze. Janoušek následně za nezákonné trestní stíhání dostal od státu mimosoudně 736 tisíc korun.

Komentáře

Nejnovější