Psal se rok 2014 a lidé v západní čísti Prahy už několik měsíců vášnivě řešili, jestli má u Dobrovíze vzniknout velký sklad firmy Amazon. Řada místních byla proti. Ve stejné době vzniká ve Velké Británii firma Koristols. V jejím čele stojí Bulhar žijící v České republice - Kalin Milanov.
Netrvá dlouho a některým lidem v Česku zvoní telefon - na druhém konci jsou obchodníci z firmy Tremina Trade Lukáše Carbocha, kteří nabízí dluhopisy společnosti Koristols. Firma má prý možnost stavět sklady pro Amazon za Prahou, ale potřebuje rychlou finanční injekci. Odměnou je příjemný úrok. A někteří investoři na to slyší.
Když jim ale po několika měsících mají dorazit slíbené úroky z investice, je ticho. Žádné sklady se nestaví a Koristols je nekontaktní. Do projektu přitom v mezičase naposílali drobní investoři zhruba 10 milionů korun.
Případem se teď, po deseti letech, začal zabývat Městský soud v Praze. Podle státního zástupce Tomáše Jarolímka se totiž Milanov s Carbochem dopustili podvodu. Za to jim hrozí pět až deset let vězení.
Byznysmen ze stavby
Carboch během úvodního soudního jednání řekl, že v letech 2014 a 2015 fungovala Tremina Trade jako call centrum. Nabízeli různé finanční projekty a mimo jiné i dluhopisy některých firem.
Jednou z nich byl i Koristols. Jak řekl u soudu sám Carboch, z prostředí fotbalu, kterému se roky věnoval, ho údajně oslovila dvojice bulharských podnikatelů, která do Čech vozila dělníky.
Měli mít zakázku na stavbu hal pro Amazon a údajně potřebovali peníze, aby mohli co nejrychleji dovézt další lidi. Zároveň mu měla dvojice představit Milanova, který bude mít projekt na starost.
Sám Milanov u soudu nevypovídal. Soudce ale přečetl jeho výpověď pro policii. Podle ní Milanov není rozhodně žádný byznysmen. Živil se prací na stavbách a o byznysu, nebo dluhopisech, vůbec nic neví. Dokonce popřel, že by podpis na vydaných dluhopisech byl jeho.
Přesto se podle obchodního rejstříku v roce 2014 ocitl ve vedení jak britské firmy Koristols, tak její české pobočky. Obojí přitom, podle svých slov, pro Bulhary reálně založil Carboch. Měl za to od nich dostat 400 tisíc korun v hotovosti na pokrytí nákladů.
"Neshledávám na tom žádné nezákonné jednání," zmínil u soudu Carboch. Na dotaz soudu, jestli podle něj Milanov fungoval jako bílý kůň, reagoval Carboch vyhýbavě.
"To asi ne, ale řídili to ti dva," odvětil Carboch s odkazem na údajnou dvojici bulharských byznysmenů.
Akce Zbuzany
Aktuální případ řešený u pražského soudu ale není jediný, ve kterém figuruje Carbochovo jméno. Hospodářské noviny už v roce 2023 upozornily na kauzu kolem fotbalového klubu a hřiště ve Zbuzanech u Prahy.
Carbochovy firmy lákaly investory na vybudování apartmánů ve Zbuzanech a okolo 300 lidí na projekt naposílalo téměř 200 milionů korun. Na výstavbu apartmánů ale nikdy nedošlo, místní pozemky, které patří Carbochovým firmám, vloni zajistila policie, firmy jsou v insolvenci a věřitelé se domáhají zpátky svých peněz.