Česká civilní rozvědka (oficiálním názvem Úřad pro zahraniční styky a informace - pozn. red.) se potýká s odchody zkušených zpravodajců. Minulý týden to ve Sněmovně oznámila šéfka parlamentní komise, která na ÚZSI dohlíží, Taťána Malá (ANO). Podle ní může situace ohrozit národní bezpečnost. Na odchodu je podle Malé mimo jiné také náměstek ředitele této tajné služby.
V bezpečnostní komunitě se navíc spekuluje o tom, že by ÚZSI mohl opustit přímo její ředitel Vladimír Posolda. Ten je přitom ve funkci teprve od října 2022. Podle dvou informovaných zdrojů Odkryto.cz by mohl zamířit do diplomacie, konkrétně se údajně jedná o místo velvyslance v Jordánsku.
Posolda se měl kvůli svému záměru získat post v diplomacii dostat do konfliktu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN), pod jehož rezort civilní rozvědka spadá.
Rakušan to však odmítl. “Žádný spor s ředitelem ÚZSI nemám, ani jsem neměl,” napsal Odkryto.cz. Na otázku, zda je pravda, že by Posolda stál o přesun do diplomacie, však už neodpověděl. Loni v září Posoldu chválil. Podle něj rozvědku stabilizoval a dobře provedl složitým obdobím.
Rakušan svou zmínkou o "složitém období" narážel na fakt, že Posolda na postu ředitele vystřídal Petra Mlejnka. Ten musel rezignovat poté, co vyšlo najevo, že byl v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem, dnes hlavní postavou velké korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku známé jako Dozimetr.
Podle vyjádření ÚZSI se však Posolda na opuštění ředitelského postu nechystá. “Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace pan Vladimír Posolda se v žádném případě nechystá k odchodu ze své funkce ředitele služby,” napsal Odkryto.cz kancléř ÚZSI Jaroslav Hrbek.
Agáty a stíhaný exnáměstek
ÚZSI čelila vážnému skandálu i nedlouho předtím, než musel exředitel Mlejnek rezignovat kvůli stykům s Redlem. V srpnu 2019 policie obvinila jejího bývalého náměstka Zdeňka Blahuta ze zpronevěry. Podle obžaloby měl připravit rozvědku o téměř 200 milionů korun.
Peníze měly údajně sloužit k nákupu sofistikovaných zařízení pro odposlech mobilních telefonů, známých jako Agáta. Výměnou za tyto Agáty měl být propuštěn misionář Petr Jašek, který byl vězněný v Súdánu a hrozil mu více než dvacetiletý trest.
Podle policie žádné Agáty nakoupeny nebyly a šlo jen o krycí legendu, která měla sloužit k vyvedení peněz z rozvědky. Městský soud v Praze však v dubnu 2023 Blahuta obžaloby - zatím nepravomocně - zprostil.