Z pátečního jednání bylo více než patrné, že Bereta je kauza, která je pro justici stále velmi bolavou a do jisté míry i osobní. Před soudem stanuli mimo jiné bývalí protikorupční detektiv Radek Holub, někdejší celník Pavel Šíma a také pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová.
Žalobu proti nim před lety vznesla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, mediálně známá osobnost s velkým vlivem do justice a od dubna také budoucí Nejvyšší státní zástupkyně. Bereta je její poslední kauza, na kterou dohlédne přímo u soudu před nástupem do nové funkce.
Většinu pátečního jednání o odvolání nicméně zabrala řeč advokáta Václava Němce, který zastupuje bývalého policistu a soukromého detektiva Igora Gáboríka. Ten podle zatím nepravomocného rozsudku využíval známosti s exkolegy z justice a získával od nich citlivé informace z vyšetřování.

S informacemi měl Gáborík následně obchodovat. Soud mu za to zatím nepravomocně nadělil tři roky vězení a finanční trest.
Podle Gáboríkova advokáta Němce ale původní obžaloba a stejně tak i závěry prvoinstančního soudu stojí na vodě. Advokát tvrdí, že jeho klienta soud posílá do vězení bez jediného konkrétního důkazu.
"V rámci celého líčení nebyl proveden přímý důkaz, že by Gáborík po Holubovi (protikorupční detektiv. pozn. redakce) něco požadoval. A to byli sledování 24/7, doma, ve vozidle, ve veřejném prostoru," připomněl mimo jiné Němec.
"Jsou to pouze nepodložené úvahy soudu," dodal advokát k předchozímu odsuzujícímu verdiktu.
Penetrované auto
Němec také několikrát zmínil, že vyšetřování kauzy provázely nezákonné kroky policie. Část důkazů, na základě kterých soud Gáboríka odsoudil, jsou z jeho pohledu získané nezákonně a pro soud nepoužitelné.
Konkrétně jde o část informací, které detektivové někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zajistili v Gáboríkově autě.
Podle Němce na to neměli nárok a to ze dvou důvodů. Zaprvé na to neměli detektivové vůbec povolení. Do Gáboríkova auta se dostali proto, že do něj měli umístit odposlechy.
Nikdy ale nedostali povolení k prohlídce auta. Tu přitom udělali a získali při ní například i informace z Gáboríkova telefonu. Nutno říct, že prvoinstanční soud důkazy získané při téhle prohlídce nepřipustil k projednání.
Souboj s Bradáčovou
I samotné povolení k nasazení odposlechů ale bylo podle Němce nezákonné. A to proto, že ÚOOZ na ně neměl povolení soudu, jak je v podobných případech běžné, ale jen od dozorující státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Němec míní, že jí přitom tehdy nic nebránilo se na soud obrátit.
"Nepoužitelnost důkazu padá na hlavu státní zástupkyně, neboť ji v zákonném postupu nic nebránilo. Pokud vrchní státní státní zástupkyně tohle nezvládá, pak nemá zastávat post," neodpustil si Němec poznámku, za kterou ho následně soudce Roman Lada napomenul.
Ještě jednou se pak Němec do Bradáčové v souvislosti s její prací opřel. Jeho klient Gáborík je podle dřívějších informací z médií jediný, proti jehož rozsudku se Bradáčová odvolala. Požaduje pro něj totiž přísnější trest.
Podle Němce je to reakce Bradáčové na to, že už u prvoinstančního soudu upozorňovali na její problematický postup při schvalování odposlechů. "Jde o mstu paní státní zástupkyně za to, že (Gáborík) upozornil na nezákonný postup," řekl konkrétně advokát, za což byl opět napomenut soudem.
Samotná Bradáčová těsně po pátečním jednání na dotaz Odkryto.cz řekla, že se k tomu vyjádří v rámci svého vlastního vystoupení před soudem.
Zkopírovaná obžaloba?
Advokát Peter Nahodil, zatupující obžalovaného celníka Pavla Šímu, ve své řeči zase upozornil na to, že prvoinstanční rozsudek do velké míry kopíruje znění obžaloby a v zásadě se liší pouze v otázce trestu.
"Soud k obžalobě přistoupil s velkou úctou. Jen málokdy se objevují vlastní myšlenky soudu," glosoval to Nahodil.
Odvolací soud se bude případem Bereta zabývat přinejmenším ještě pondělí. To by si měl vzít slovo advokát a někdejší státní zástupce Vlastmil Rampula, který hájí bývalého policistu Holuba.
Rampula předem avizoval, že jeho proslov bude obsáhlý. Ke slovu by se tak možná mohla dostat i obžalovaná státní zástupkyně Dagmar Máchová. Jestli to stihne i žalobkyně Bradáčová ale zatím úplně jasné není.