Přeskočit na obsah

Babiš s Faltýnkem v Beretě. Policie na ně měla mít echo, ale přišla razie

V rámci odvolacího řízení v kauze Bereta padla během dnešního jednání i jména někdejšího premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka (ANO). V roce 2016 na ně dostal echo dnes souzený protikorupční detektiv Radek Holub kvůli financování volební kampaně hnutí ANO.

Jaroslav Faltýnek s Andrejem Babišem ve sněmovně. Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V roce 2016 dostal protikorupční detektiv Radek Holub tip. Soukromý detektiv Igor Gáborík mu předal informace, které se týkaly špiček hnutí ANO - předsedy Andreje Babiše, jeho tehdejší pravé ruky Jaroslava Faltýnka, pražské primátorky Adriany Krnáčové a také marketéra Marka Hanče, který pro ANO pracoval.

Šlo o tip na možné problematické financování kampaně hnutí ANO před volbami. Holub i Gáborík byli ale zároveň v té době už řadu měsíců odposlouchávaní ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v kauze Bereta. ÚOOZ je podezříval z úniku informací od policie.

Kauzu dnes projednával odvolací Krajský soud v Praze a historii hnutí ANO připomněl Holubův obhájce Vlastimil Rampula. Stejně jako to, že policista Holub nikdy případ nemohl pořádně rozjet. „Byl zadržen dřív, než to stihl rozpracovat,“ zmínil u soudu advokát.

Rampula zároveň připomněl, že už tehdy dostupné policejní informace tak skončily pod stolem a ožily až s kauzou takzvaného Faltýnkova deníčku v roce 2021. Tehdy média publikovala zápisky z notesu vlivného zákulisního hráče Faltýnka o nejrůznějších veřejných zakázkách a vztazích v politice a byznysu.

Boj o reklamu

Případ, na který dnes Rampula u soudu odkazoval, byl díky Faltýnkovu diáři v minulosti blíže popsán. Celý příběh se točil kolem války dvou velkých reklamních firem o prostory v pražské MHD. Ty ještě v roce 2016 ovládala firma Rencar spadající pod obří společnost JCDecaux.

O lukrativní zakázku ale měl eminentní zájem konkurenční Big Board. Jedním z majitelů firmy je i Richard Fuxa, Faltýnkův známý. A pro Big Board dříve pracoval i marketér hnutí Hanč. V Praze zároveň v té době vládlo hnutí ANO v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Bitva o důkazy v Beretě. Obhájci se snaží rozcupovat závěry soudu
U Krajského soudu v Praze pokračuje odvolací řízení v kauze Bereta. Slovo v pátek dostali obhájci. Ti se snaží odvolací senát přesvědčit, že předchozí odsouzení jejich klientů i samotná obžaloba Lenky Bradáčové stojí na vodě.

Princip celé operace, o které se policista Holub dozvěděl, měl být ten, že se pražský dopravní podnik vzdá smlouvy s Rencarem a místo něj zaujme místo Big Board. Ten měl pak poskytnout hnutí ANO slevu na předvolební reklamu na jeho bilboardech.

Podobně schéma později citovaly Seznam zprávy i z Faltýnkova diáře. „Rencar -> B. B. (Hanč), Adriana. Může se postoupit? Jaký je zájem,“ popsalo mimo jiné médium zápis z diáře.

Dopravní podnik skutečně smlouvu s Rencar nakonec vypověděl a vzal místo něj Big Board. Společnost JCDecaux, která měla v Rencaru majoritní podíl, kvůli vypovězené smlouvě doteď žaluje Českou republiku o více něž půl miliardy korun.

Faltýnek v minulosti popíral, že by do sporů jakkoliv zasahoval a vždy tvrdil, že pouze sbíral informace o tom, co se děje. Pravda ale je, že před sněmovními volbami v roce 2017 hnutí ANO zaplatilo firmě Big Media, pod kterou BigBoard patří, služby za 13,8 milionu korun.

Podle analytické společnosti Nielsen Admosphere ale měly objednané služby hodnotu téměř 52 milionů korun. Podnikatel Fuxa z Big Medií v minulosti pro Seznam zprávy popřel, že by ANO ale mělo oproti jiným klientům nějakou výhodu.

Bereta nekončí

Případ s tipem ohledně hnutí ANO byl jeden z více bodů, na základě kterých se v pondělí Rampula snažil dokázat, že policista Holub používal soukromého detektiva Gáboríka jako informátora.

Oproti tomu podle obžaloby a prvoinstančního rozsudku měla být jejich dynamika opačná - tedy že Holub vynášel Gáboríkovi informace z vyšetřování. Spolu s nimi byla v kauze Bereta odsouzena ještě státní zástupkyně Dagmar Máchová, celník Pavel Šíma a Gáboríkův kolega z detektivní agentury Vladimír Zmrhal.

Všichni se proti trestům odvolali a trvají na své nevině. Minulý týden se k odvolání vyjadřovali advokáti Gáboríka, Zmrhala i celníka Šímy. Pondělní jednání ovládl Rampula se svým proslovem.

Odvolací soud bude pokračovat na konci dubna, kdy se ještě vyjádří Máchová a státní zástupce. Případ doposud měla na starosti vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ta ale bude od dubna zastávat post Nejvyšší státní zástupkyně a své argumenty tak osobně nepřednese. U soudního jednání ji nahradí někdo z kolegů.

Komentáře

Nejnovější

Po mozku motolské "operace Benin" jde finanční úřad

Po mozku motolské "operace Benin" jde finanční úřad

Severočeský podnikatel Antonín Kühn, jedna z hlavních tváří operace motolských manažerů v africkém Beninu, se ocitl v intenzivním zájmu nejen policie ale i finančního úřadu. Podle zjištění Odkryto.cz má část nemovitostí patřící Kühnovým firmám zástavu od úřadu kvůli nezaplaceným daním.

Členové Veřejné
Exotický ráj obviněného náměstka z Motola

Exotický ráj obviněného náměstka z Motola

Reportéři Odkryto.cz ve spolupráci s kostarickým deníkem El Observador vypátrali majetky spojené s náměstkem motolské nemocnice Pavlem Budinským a jeho rodinou ve Střední Americe. Vlastní je firmy, ve kterých figuruje i majitel společnosti, která v Motole získala zakázky za stamiliony.

Členové Veřejné